Gaziantep Tatlıları

Gaziantep Tatlıları

Gaziantep Tatlıları söz konusu olduğunda ilk akla meşhur Gaziantep baklavası gelmektedir. Fakat sadece baklava ile sınırlı kalmayan Gaziantep tatlıları arasında şöbiyet, bülbülyuvası, kadayıf, künefe, katmer en önemli yiyene adını da tadını da unutturmayan Antep lezzetleridir.

Gaziantep Baklavası: Tatlının sanatsal yapısını oluşturan Gaziantep tatlılarından baklava Türkiye sınırlarını aşarak dünya genelinde birçok ülke vatandaşı tarafından tercih edilen bir tatlı türüdür. Cevizli, fındıklı türlerinin yanında Antep fıstıklı çeşidi tadı ve kokusu fıstığın aromasıyla ayrı bir önem arz etmektedir.

Gaziantep Katmeri: Katmer türler, birçok yörede yapılmaktadır. Fakat gerçek katmer tadı kesinlikle gastronomi şehri Gaziantep tatlıları arasında yer alan katmerde yer almaktadır. Özenle hazırlanan yufkaların arasına serpiştirilen antepfıstığı ve kaymak birleşimi ağızlarda dağılımı ile unutulmaz bür tat oluşturmaktadır.

Kahke: ana vatanı Gaziantep olan kahke buzdolabında saklanarak uzun süre tazeliğini koruyan bir lezzet türüdür.

Fıstık Dolama Sarma: Gaziantep tatlıcılarının göz bebeği fıstık dolama sarma müşterileri tarafından tüketilirken iki porsiyon söylene fakat yakıcı tadından dolayı ikinci porsiyon paket yaptırılan tatlı türüdür. Özellikle Gaziantep yöresine özgü fıstık dolama sarma kesinlikle doğal şeker kullanılarak şerbet verilmektedir.

Baklava yufkasından yapılan bülbülyuvası, şöbiyet hem görsel olarak hem tat bakımından Gaziantep mutfağı farkını açıkça ortaya çıkarmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Mutfağı başlıklı makalemizde Gaziantep Mutfağı ve Gaziantep Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.