Gaziantep Şehir Rehberi

Gaziantep Şehir Rehberi

Gaziantep Şehir Rehberi incelenirken ilk bilinmesi gerek Dünya gastronomi şehri olarak bilinen bir yer olmasıdır. Aynı zamanda kültürel açıdan doğunun Paris’i olarak değer kazanmaktadır. Tarihi açıdan önemli olan İpekyolu üzerinde yer alması tarih kokan bir şehir olarak değerlendirilmektedir. Özellikle yemekleri ve tatlı türleri açısından şehir önemli ölçüde turist çekmektedir. Gaziantep ziyaretçilerinin mutlaka görmesi gereken şehir kültüründen etkilenen tarihi mekanlar bulunmaktadır.

Gaziantep gezilecek yerler yanında tarihi konaklama alanları, yemek kültürlerini yansıtan tarihi mekanlar şehrin sanatsal yönünü ortaya çıkarmaktadır.

  • Zeugma Mozaik Müzesi: Gaziantep geçmişini antik çağlardan bu güne yansıtan tarihi bilgilerin bulunduğu yapıdır.
  • Gaziantep Kalesi: Gaziantep coğrafi yapısı içinde yer alan Alaben deresi güneyinde tepeye inşa edilmiş durumundaki kale Roma dönemine ait gözlem alanı olarak kullanılmıştır.
  • Gaziantep Tahmis Kahvesi: Hem gezmek hem de mola vermek için en ideal uğrak noktalarındandır.
  • Gaziantep Zincirli Bedesten: Gaziantep kültürünü hediyelik eşya statüsünde değerlendirmek isteyenler için Gaziantep şehir rehberi olacak birçok seçenek bulunan alışveriş alanıdır.
  • Gaziantep Bakırcılar Çarşısı: Şehrin geçmiş yaşamını hem zanaat bakımından hem kültür bakımından hem de bakır işçiliğinin inceliklerinin anlatıldığı bir merkez durumundadır.
  • Almacı Pazarı: Gaziantep şehrine gelip de baharat almadan kuru dolmalıklar almadan gidilmez. Gaziantep tadını yansıtan salçalar alınmadan gidilmez diyenler Almacı pazarı her yönüyle yemeklerin tatlandırıcı alanı olmaktadır.

Gaziantep şehri geçmişin izlerini organik yapısıyla günümüze taşımış tarihi yapıları seçkin tescilli lezzetleri ve doğasıyla insanın içine huzur veren bir şehir ortamıdır.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep başlıklı makalemizde Gaziantep hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.