Gaziantep Mutfağı

Gaziantep Mutfağı

Gaziantep Mutfağı et ağırlıkta olmak üzere 250den fazla yemeğe ev sahipliği yaparak adını dünyaya duyurmuş durumdadır. Et yemeklerinin yoğunlukta olduğu mutfak kültürü geçmiş dönemlerden günümüze kadar popülerliğini korumuş durumdadır. Yemek sayısındaki zengin çeşitliliğin içinde kurutulmuş olarak kullanılan gıdalar da yer almaktadır.

Kurutulmuş gıdalar olarak kurutulmuş domates, kuru patlıcan, kuru biber başta sayılacak seçeneklerdendir. Ayrıca Gaziantep Yemekleri kültüründe baharat çeşitliliği de dikkat çekicidir. En başta Antep yöresine özgü kırmızı pul biber acı severlerin tercihi olmaktadır. Türkiye genelindeki yemek işletmeleri ve yurtdışından kırmızı pul bibere aşırı talep söz konusudur.

Geçmiş dönemlerden günümüze yansıyan yemek çeşitliliğini kalıcı hale getiren Türkiye ilk mutfak müzesi Gaziantep Şahinbey’de bulunmaktadır.
Gaziantep mutfağından çıkan yemek çeşitleri

Çorbalar, dolmalar, et yemekleri, hamur işleri, kahvaltı menüleri, kebaplar, köfteler, salata ve piyazlar, tatlı çeşitleri, kavurma ve tava yemekleri, sokak yemekleri, zeytinyağlı yemekler olarak ana başlıklar altında toplanmaktadır.

2015 yılı itibari ile Gaziantep mutfak kültürü değerlendirmesi aşamasında gastronomi kategorisinde UNESCO tarafından ‘’Yaratıcı Şehirler Ağı’’ kapsamına alınmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gaziantep Şehir Rehberi başlıklı makalemizde Almacı Pazarı, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı ve Gaziantep Kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.